Jak pozbyć się nawyku emocjonalnego podjadania

Czy zdarza Ci się jeść pod wpływem stresu? Albo dlatego, że jesteś smutna? I czy zazwyczaj nie są to zdrowe opcje? Prawdopodobnie ciasto albo lody, albo paczka chipsów? Wiele z nas ma skłonności do emocjonalnego jedzenia, ja kiedyś również pozwalałam emocjom kontrolować to, co jem! Ale są sposoby, żeby pozbyć się takich nawyków. Oto kilka z nich.1. Rozpoznaj źródło uczuć.

Postaraj się rozpoznać, co czujesz bez oceniania uczuć – bez myślenia, czy są one złe. Zrób to z ciekawością. Zadaj sobie pytanie, co powoduje, że próbujesz wypełnić pustkę żywnością? Czy to niepokój, stres czy nuda? Jesteś samotna lub przygnębiona? Jeśli wiesz, skąd się wzięły te uczucia, możesz spróbować zrobić coś innego niż podjadanie, żeby poczuć się lepiej. Co prowadzi nas do punktu numer dwa:

2. Czy da się inaczej ulżyć tym uczuciom?

Na przykład, jeśli dokucza Ci samotność, zadzwoń do znajomej lub pójdź na zajęcia na siłowni z innymi osobami, które są na podobnym poziomie, co Ty. Otocz się ludźmi. Eksperymentuj z innymi opcjami, takimi jak medytacja, ćwiczenia siłowe, spędzanie czasu w naturze, rozmowy z przyjacielem, członkiem rodziny lub terapeutą, lub słuchanie muzyki. Pomocne może być również prowadzenie dziennika lub przeczytanie nowej książki. Kiedy poczujesz, że jesteś skłonna do jedzenia, wypróbuj jedno z tych sposobów i zobacz, czy Ci pomogą. Może poczujesz się lepiej i nie będziesz potrzebowała jedzenie, żeby sobie ulżyć. Podejdź do siebie z życzliwością i w takich sytuacjach pamiętaj, że podjadanie może nie być najlepszym rozwiązaniem.

3. Długotrwałe zmiany.

Jeśli jesteś ciągle zajęta i czujesz się przytłoczona lub przepracowana i to doprowadza do objadania się, zastanów się, czy możesz z czegoś zrezygnować, żeby poczuć się lepiej. Jeśli masz zbyt dużo czasu i czujesz się znudzona, znajdź nowe hobby i mądrze dopasuj je do swojego harmonogramu. To może być coś prostego jak dodanie krótkiego 15-minutowego spaceru do codziennej rutyny. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu wieczorem na odpoczynek i odpowiednią ilość snu.

4. Posprzątaj swoją dietę.

Mając fluktuacje cukru we krwi lub głodując przez cały dzień, możesz nie wiedzieć, czy to, co czujesz to prawdziwy głód, czy złe samopoczucie. Niski poziom cukru we krwi może negatywnie wpłynąć na nastrój, powodując gorsze nawyki żywieniowe. Upewnij się, że dostarczasz organizmowi wystarczająco dużo jedzenia, żeby mieć energię na cały dzień. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to zapraszam do programu.

5. Bądź „tu i teraz”, kiedy jesz.

Telefon, komputer, tablet, może posiadasz któreś z tych urządzeń i używasz ich podczas jedzenia? To może powodować, że trudno Ci się skupić na posiłku. Aby zminimalizować bezmyślne jedzenie, opisz w myślach to, co jesz. Czy to co jesz jest słodkie, słone, chrupiące, kwaśne, ostre, twarde, miękkie? Opisanie tego, co jesz i jak smakuje pomoże Ci zwolnić i cieszyć się posiłkiem.

Podsumowując, to pudełko z lodami czekoladowymi nie rozwiąże Twoich problemów życiowych... A może dodać Ci kilogramów. Więc spróbuj innych rozwiązań, zanim po nie sięgniesz. Wiem, że czasami to może wydawać się trudne, ale na pewno jest warte Twojego wysiłku.


Monika


Chcesz mieć zdrowsze nawyki? Pobierz Plan Działania

Natural, not tested on animals shampoo and conditioner I love and use all the time:

en_beautiful.png

Find me here:

  • YouTube - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Twitter - White Circle

DAIRY DETOX 7 DAYS

Some of the links on this website are affiliate links of which Monika Anna Sojka may recieve a commission from sales of certain items, but the price is the same for you.